Chovateľská a záhradkárska výstava priniesli tradične veľa zaujímavostí

V našom meste sme mali možnosť aj tento rok v priebehu dvoch víkendov po sebe navštíviť výstavy chovateľov, pestovateľov a včelárov. Vystavovali sa najprv domáce či exotické zvieratá a o týždeň nato aj plodiny, aranžmány, kvety či včelárske produkty.

V našom meste sa už vyše desať rokov uskutočňujú jesenné výstavy domácich zvierat, vypestovanej úrody či medu a  tradícia nebola porušená ani tento rok. Prvú výstavu počas dvoch dní, od 15. do17. septembra, zorganizovalo Mesto Giraltovce v areáli CVČ v spolupráci s Mestským klubom chovateľov drobných zvierat a exotického vtáctva. Ďalšiu, v termíne od 22.  do 23. septembra, pripravilo so základnými organizáciami Slovenského zväzu záhradkárov a Slovenského zväzu včelárov, pôsobiacimi v Giraltovciach. Propagačná výstava zvierat pritiahla tento rok kvôli dažďu síce o niečo menej návštevníkov ako obvykle, avšak tí, čo prišli, určite neoľutovali. Opäť mali možnosť obdivovať typické domáce hospodárske zvieratá a chovatelia prispeli aj ukážkou bažantov, hrabavej a vodnej hydiny v počte dokopy okolo sto kusov, taktiež približne stovkou zajacov a králikov. Nechýbali ani netypické exotické a netradičné teráriové zvieratá či holuby. „Mali sme čo ukázať. I keď návštevnosť bola slabšia ako po minulé roky z dôvodu nepriaznivého počasia. Pre návštevníkov boli pripravené guľáš a občerstvenie,“ uviedli členovia MK chovateľov.

CHOVATEĽSTVO A ZÁHRADKÁRČENIE PRIŤAHUJÚ I MLADÝCH Zaujímavosť je, že rok čo rok pribúda aj mladých a detských chovateľov. Rovnako je to aj so začínajúcimi záhradkármi. Záhradka taktiež  stále viac oslovuje čoraz mladšiu generáciu a preto aj tento rok niečím prispeli deti a mládež. „Zapája sa stále viac mladých. Najviac máme pestovateľov v strednom veku, ale aj po sedemdesiatke a taktiež mladých od desať rokov. K najmladším účastníkom  patria Sárka Lipinská, sestry Zuzanka a Sabinka Jurečkové či Janko Gdovin, ktorý sa zapája každý rok a chytal sa už ako sedemročný školáčik. Okrem nich prispeli na výstave svojou tvorbou prváci zo ZŠ v rámci ŠKD a žiaci SZŠ. Máme skutočne pokryté všetky vekové kategórie, je to približne, povedala by som, tak pol na pol, doslova od detí po starých rodičov. Ten vzťah k záhradkárčeniu dedia väčšinou po svojich mamkách a ešte častejšie po babkách. Starší zbehlí záhradkári postupne vymierajú, musí ich preto nahradiť mladšia generácia,“ uviedla predsedníčka giraltovskej ZO SZZ Alena Kmecová. Prezradila, že aj v tomto roku prijal klub štyroch nových členov.  „Sú to štyri mladé rodinky. Zaujímavé je, že ide o ľudí z bytoviek hľadajúcich relax v záhradkárčení v chatárskej oblasti.“

CHOVÁ A PESTUJE CELÁ RODINA, ŤAHÁ TO AJ ĽUDÍ Z BYTOVIEK

Pestovanie domácich plodov zeme či chov zvierat bavia nielen tých starších, ale tieto obyčaje sa u nás „dedia“ z generácie na generáciu a venujú sa im celé rodiny. Podobne je to aj v rodine najmladšej pestovateľky Sárky Lipinskej. „Vedú ma k tomu najmä babka a teta, baví ma na tom hlavne tvorenie, rada niečo vyrábam zo zeleniny a ovocia či sušených kvetov, gaštanov a podobne. Chodievam aj na krúžok na zušku. Čo sa týka záhradky, ja skôr viem, čo je tam posadené, ako tam robím,“ smeje sa šikovná desaťročná slečna z Giraltoviec. Najradšej z ich úrody má vraj už od malička zemiaky. Jej teta Mária Bednárová (38) je rovnako zručná a vynaliezavá. „Vždy spolu s neterkou niečo vymýšľame, chce to dobrý nápad a trošku fantázie a kreativity. Inšpiráciu často hľadáme aj na internete, kde je tiež veľa zaujímavých tipov. Vyhľadám niečo, pozháňam materiál, babka nám vykope zeleninu a spoločne so Sárkou už zhotovíme nejaký predmet,“ povedala nám a so Sárkou mali počas rozhovoru v hlave už aj ďalšie nápady a realizáciu za pomoci cukety a tekvice. „Máme viac takých mladších pomocníkov v rodine. Musíme ich viesť k tomu, keď sa raz pominieme, aby mal potom kto robiť. Pestujeme všetko, čo sa dá, úroda je dobrá, akurát zeler mi veľmi zničili hraboše, čo ma mrzí. Som z takej rodiny, že som naučená záhradkárčiť a ak by sa dalo, posadila by som aj pol mesta. Máme dve záhradky a napriek tomu, že sme z bytoviek, v chatárskej oblasti máme svoje políčka a sadíme si,“ povedala Mária Bednárová staršia (60).

LÁKALI SÚŤAŽAMI

Počas druhej výstavy sme mali možnosť zhliadnuť bohatú úrodu ovocia a zeleniny, kvetov, aranžmány, dekoračné predmety, med a včelárske produkty od 30 pestovateľov. „Každý priniesol to naj zo svojej úrody a záhradiek, treba sa tomu venovať. Aj keď bol tento rok taký, aký bol – zo začiatku sucho, bolo treba polievať, teraz je vlahy až veľa. Ovociu škodili mrazíky. Výsledok je málo hrozna a jabĺk a budú aj drahé. Zemiaková úroda bola dobrá, ale mnohé požrali pandravy. Šarapatu robili aj mandolínky,“ hovorí pani Kmecová. Poradila nám, na aké rôzne spôsoby môžete pripraviť zeleninu. „Robím z nej zaváraniny, kečupy, lečá, nátierky, prívarky, nakladanú zeleninovú zmes. Tradične zaváram uhorky, ale aj baranie rožky a feferónky. Robím čalamádu s Borkénom. Narežem si uhorky, kapustu, papriku, karfiol, postrúham do toho mrkvu, povarím Borkén s vodou, pridám trošku cukru a octu, nechám zmes postáť,“ radí predsedníčka záhradkárskeho klubu. V súčasnosti sú podľa nej veľmi rozšírené a obľúbené aj moderné recepty na cuketové palacinky, tekvicové placky, polievka hokaido, patizón a podobne. „Čokoľvek sa dá skonzumovať a zaujímavo spracovať. Určite sa doma oplatí pestovať a ešte keď si to urobíte sami a niečo do toho dáte, chutí to lepšie. Keďže je to domáce – bio, je to zdravé a bez postrekov.“ Záhradkári a včelári si pripravili pre návštevníkov aj dve zaujímavé súťaže. Jednou bolo verejné hlasovanie v súťaži o najlepší tohtoročný med a ďalšia bola určená pre šikovné gazdinky, ktoré sa mohli zapojiť do súťaže o najlepší ovocný koláč. „Do súťaže prispelo vzorkou medu 13 včelárov. Prvé štyri miesta boli ohodnotené vecnými cenami. Hlasovalo 161 návštevníkov s nasledujúcimi výsledkami: Na prvom mieste sa umiestnil zmiešaný kvetový med pána Dušana Štefaníka s počtom 24 hlasov, na druhom mieste medovicový med Mgr. Jozefa Juhazyho s počtom 23 hlasov a na treťom skončil agátový med pani Vlasty Ivančovej s počtom 22 hlasov. Štvrté hodnotenie miesto patrí medu pána Antona Rimáka s počtom 19 hlasov,“ informovala pani Kmecová. Do súťaže koláčov sa podľa jej slov zapojili MŠ Giraltovce, Elokované pracovisko SSŠ Giraltovce, Mária Bodnárová, Helena Schrenková, Alena Kmecová, Michaela Marcinová, Miriam Eliášová a Slavomíra Kopasová z kaviarne Brumík. „Všetci vystavovatelia a cukrárky boli odmenení za ich ochotu, snahu a účasť peknou praktickou pomôckou, či už do záhrady alebo kuchyne.“

NAJLEPŠIE MEDY

Podľa včelára Viliama Kelemena sú na východe najlepšie medy, čisté ovzdušie. „Každý med od včelára je kvalitný, neexistuje zlý med. Najlepšie sú teda biomedy, chemizácia je minimálna.“ Uviedol, že návštevníci si mohli pozrieť v areáli CVČ počas výstavy viacero druhov medu, úľov či včelárske pomôcky. V areáli nedávno otvorili predajňu pre včelárov. Pán Dušan Štefánik ho doplnil, že sezóna nebola najlepšia. Bojujú podľa neho s klieštikom, no včelí mor náš okres našťastie zatiaľ netrápi. 92-ročný otec pána Štefánika, Ján, po ktorom syn „prevzal“ chov včiel, včeláriť ešte stále. „Musím, včielky mám  rád, mám radosť, keď lietajú okolo mňa. Keď je vonku pekne, posedím si pri nich na drevenej lavici a pozerám sa na ne,“ vraví skúsený dlhoročný včelár, ktorý začal včeláriť od 14 rokov s mamou. „Ak sa chce niekto tomu venovať, musí vidieť, chytiť a mať priamu skúsenosť, to je najlepší začiatok. Treba poznať, samozrejme, aj literatúru, no najdôležitejšie zo všetkého je vidieť, ako to robí včelár pri práci. Najviac skúseností naberieme od starých ľudí,“ tvrdí aj Ján Hliboký, ktorý sa včielkam venuje už okolo tridsať rokov a veľa ho vraj naučil aj pán Štefánik starší.