Výstava obrazov maliara Petra Bencúra

Koncom júla sme do Obradnej siene MsÚ pozvali pani Fantáziu. Tá sa v podobe obrazov udomácnila na takmer tri týždne, aby návštevníkov stiahla do svojho sveta. Priviedol ju tam giraltovčan Peter Benncúr a svoju výstavu nazval Za dverami.

Čo všetko sa skrýva za dverami? Každý deň otvárame alebo zatvárame množstvo dverí bez toho, aby sme tejto činnosti venovali pozornosť. Keď si však z nejakého dôvodu uvedomíme, že sú míľnikom prechodu a dávajú nám možnosť vstúpiť alebo vyjsť, zmenia sa na dôležité dvere nášho života. Pre niekoho sú symbolom pozitívnej zmeny, bezpečia, krajšej budúcnosti, pre iného možno väzením, z ktorého nedokáže ujsť.

Za dverami našej Obradnej siene sme našli svet fantázie. Pri pohľade na každý obraz sme akoby pomyselne otvorili dvere do iného sveta plného ilúzií. Každá maľba má svoju dušu, ktorú im svojím talentom vdýchol autor. V jeho  obrazoch sú pospájané nesúvisiace objekty, postavy, ktoré spolu vytvárajú neopakovateľnú atmosféru a to aj vďaka pestrým farbám. Maliar si dal záležať aj na ich pomenovaní. Polhodina do dažďa, 69 litrov rozliateho mlieka, Horizontálna zbytočnosť či Vertikálna absencia sú názvy, ktoré sľubujú priestor pre silnú dávku predstavivosti. Žánrovo zaradiť jeho tvorbu nie je vôbec jednoduché, ale asi sa zhodneme, že z jeho malieb dýchajú surrealizmus a triky majstra Salvadora Dalí. Pán Bencúr nepriraďuje svoje umenie k žiadnemu štýlu: „Je to moje vlastné vyjadrenie slobody, fantázie a farieb. Tvorím v hlave... Potom to vo svojej panelákovej izbe nahodím na plátno. Inšpirácie sú farba, tvary a postupné vytváranie finálnej podoby obrazu. Niekedy na začiatku maľovania obrazu ani sám neviem, ako bude vyzerať konečná podoba, len to tak nejako vnútorne tuším.“

Výstava mala od prvého dňa úspech a milovníci moderného umenia zanechali v pamätnej knihe iba pozitívne odkazy so želaním ďalšej tvorivej práce.